- Азот (7, N, Nitrogenium) Назва походить від давньогрецького слова, що означає "неживий". Раніше вважали, що азот не бере участі в життєдіяльності і горінні. На латині назва перекладається як "народжую селітру".
- Актиній (89, Ac, Actinium) Радіоактивний елемент був названий через грецького слова "Актис" (промінь, випромінювання)
- Алюміній (13, Al, Aluminium) "Алюмініс" в перекладі з латинської означає "галун" (види солей, в одному з видів яких міститься алюміній.)
- Америцій (95, Am, Americium) Елемент назвали за аналогією з европієм на честь континенту Америка.
- Аргон (18, Ar, Argon) Через свою хімічну неактивність газ отримав давньогрецьке ім'я "аргос", що означає "ледачий", "повільний"
- Астат (85, At, Astatium) Назва походить від грецького слова "астатос" (нестійкий), що натякає на властивості елемента.
- Барій (56, Ba, Barium) Не дуже твердий елемент отримав назву "Барос", що з давньогрецької перекладається як "важкий"
- Берилій (4, Be, Beryllium) Метал отримав назву від мінералу берилу. Він в свою чергу названий на честь індійського міста Белур, де були поширені його поклади.
- Берклій (97, Bk, Berkelium) Елемент вперше отримано в каліфорнійському місті Берклі, що дало йому назву.
- Бор (5, B, Borum) Сировиною для бору є мінерал бура, що дав назву цьому елементу.
- Борій (107, Bh, Bohrium) Елемент названий на честь датського фізика Нільса Бора.
- Бром (35, Br, Bromum) Неприємний запах брому зіграв з ним злий жарт. З давньогрецького його назва перекладається як "смердючий" або "смердючий"
- Ванадій (23, V, Vanadium) Метал отримав свою назву через своє красиве забарвлення. Ванадис - це ісландський назву скандинавської богині любові і краси Фрей.
- Вісмут (83, Bi, Bismuthum) Сріблястий метал отримав назву від німецького словосполучення "Віссе масі", яка переводить як "біла маса"
- Водень (1, H, Hydrogenium) Назву придумав французький хімік Лавуазьє. З давньогрецького воно означає "народжую воду".
- Вольфрам (74, W, Wolframium) Елемент отримав назву від мінералу вольфраміту, який перекладається з німецької як "вовча піна". Таку назву було обумовлено тим, що вольфрам, супроводжуючи олов'яні руди, заважав виплавці олова.
- Вуглець (6, C, Carboneum) Російська назва свідчить про роль вуглецю в освіті вугілля. Власне, "карбон" з латинської та перекладається як "вугілля".
- Гадолиній (64, Gd, Gadolinium) Елемент названий по імені фінського хіміка Юхана Гадоліна, який відкрив інший елемент - ітрій.
- Галій (31, Ga, Gallium) Відкритий французьким вченим елемент був названий на честь латинської назви Франції - Галлії.
- Гафній (72, Hf, Hafnium) Існування гафнію вперше було доведено в Копенгагені (латинська назва - Гафія)
- Гелій (2, He, Helium) Газ, вперше знайдений французами в спектрі випромінювання Сонця, був названий на честь нашої зірки (др.гр. Геліос - Сонце).
- Германій (32, Ge, Germanium) Першовідкривач, німець Клеменс Вінклер, назвав на честь своєї батьківщини, Німеччині.
- Гольмій (67, Ho, Holmium) Мінерал, з якого вперше виділили Гольмій, знайшли близько Стокгольма. Тому елемент і названий на честь цього міста (Гольма - застаріла назва)
- Дармштадтій (110, Dt, Darmstadtium) Елемент отримав назву за місцем відкриття, німецькому місті Дармштадт.
- Діспрозій (66, Dy, Dysprosium) Вже дуже багато нервів довелося витратити французьким хімікам для відкриття цього елемента. Тому він був названий давньогрецьким словом "діспрозітос" (важко отримати)
- Дубно (105, Db, Dubnium) Названий на честь російського центру з досліджень в галузі ядерної фізики, наукового міста Дубни.
- Ейнштейній (99, Es, Einsteinium) Елемент названий на честь Альберта Ейнштейна.
- Ербій (68, Er, Erbium) Поряд ще з трьома хімічними елементами (етербій, иттербий, ітрій) отримав назву на честь шведського села Іттербю
- Європій (63, Eu, Europium) Французький хімік Демарсе вчинив дуже скромно, назвавши елемент на честь материка.
- Залізо (26, F, Ferrum) Елемент, відомий людині з давніх часів, має і дуже довгу історію походження назви. Російське сталося, швидше за все, від індоєвропейського, що означає "камінь". Латинське і зовсім взято з якогось від стародавнього східного мови.
- Золото (79, Au, Aurum) Назва золота походить від праіндоєвропейської кореня "зел" (жовтий, зелений, яскравий). Латинська назва походить від древнесабінского "сяючий світанок"
- Індій (49, In, Indium) Елемент був названий не на честь Індії, як здалося б на перший раз, а через колір індиго. Спектр елемента має саме такий яскравий колір.
- Йод (53, I, Iodum) Французький хімік Гей-Люссак при виявленні хлору спостерігав пар фіолетового кольору. Так елемент був названий "фіалкоподобним" (гр. Одис)
- Іридій (77, Ir, Iridium) Солі іридію має дуже різноманітну забарвлення. "Ірида" з давньогрецького "веселка"
- Іттербій (70, Yb, Ytterbium) Поряд ще з трьома хімічними елементами (ербій, тербий, ітрій) отримав назву на честь швдского села Іттербю
- Ітрій (39, Y, Yttrium) Поряд ще з трьома хімічними елементами (ербій, ітербій, тербий) отримав назву на честь шведського села Іттербю
- Кадмій (48, Cd, Cadmium) Метал був отриманий з однойменної руди, яка була названа на честь давньогрецького героя Кадма.
- Калій (19, K, Kalium) Людині здавна була відома сіль під назвою поташ (карбонат калію). В арабській мові поташ читається як "аль-кали". Так що і ця мова вніс свій внесок в періодичну таблицю елементів.
- Каліфорній (98, Cf, Californium) Названий на честь Каліфорнійського університету в Берклі, де і був отриманий.
- Кальцій (20, Ca, Calcium) Назва взято від латинського слова "калькс", яке перекладається як "вапно" (по суті, обпалений кальцій).
- Кисень (8, O, Oxygenium) Відомо, що кисень бере участь в процесах горіння (окиснення). Звідси і назва "народжую кислоту".
- Кобальт (27, Co, Cobaltum) При переплавки мінералів, що містять кобальт, виділяється отруйний газ оксиду миш'яку. Тому німецькі рудокопи назвали метал в честь підземного духу кобольд, що приносить нещастя.
- Коперніцій (112, Cn, Copernicium) Названий на честь польського астронома Миколи Коперника.
- Кремній (14, Si, Silicium) З давньогрецької мови "кремнос" перекладається як гора, скеля. У свою чергу латинське слово "сілекс" перекладається як "кремінь"
- Криптон (36, Kr, Krypton) Криптон був отриманий видаленням основних газів з повітря. Так як "переховувався" він добре, то і назвали його з грецької мови "Криптос" - "секретний", "прихований"
- Ксенон (54, Xe, Xenon) Газ був випадково знайдений в криптоні і був названий "чужим" (др.гр. ксенос)
- Кюрій (96, Cm, Curium) Радіоактивний метал названий на честь вчених П'єра і Марі Кюрі, який і самі відкрили багато нових елементів і дали їм назви.
- Лантан (57, La, Lanthanum) Цей елемент дуже довго намагалися виділити з гірських порід і коли це здійснилося, то його назвали давньогрецьким словом "лантанос" ( "прихований")
- Ліверморій (116, Lv, Livermorium) Офіційна назва дано на честь Ліверморської національної лабораторії ім. Е. Лоуренса (Лівермор, США), що брала участь у відкритті елемента
- Літій (3, Li, Lithium) Вперше метал був знайдений шведами в каменях. Звідси і назва (др.гр. Літос - камінь)
- Лоуренсій (103, Lr, Lawrencium) Названий на честь винахідника циклотрона, фізика Ернеста Лоуренса.
- Лютецій (71, Lu, Lutetium) Елемент отримав назву на честь Парижа, який римляни називали Лютеція.
- Магній (12, Mg, Magnesium) Магнезія - це стародавнє місто в Туреччині, в якому існували поклади мінералу магнезит - основної сировини для отримання магнію.
- Марганець (25, Mn, Manganum) І російське і латинське назви не зовсім правильно походять від слова "магніт" (лат. "Magnes")
- Мідь (29, Cu, Cuprum) Латинська назва походить від острова Кіпр, де мідь добували ще п'ять тисяч років тому.
- Мейтнерій (109, Mt, Meitnerium) Названий на честь австрійського фізика Лізи Мейтнер
- Менделевий (101, Md, Mendelevium) Названий на честь Дмитра Івановича Менделєєва, творця періодичної системи елементів.
- Молібден (42, Mo, Molybdenum) Мінерал молібденіт, що містить цей метал, здавна вважали свинцем і так і називали (др.гр. молібдос - свинець)
- Миш'як (33, As, Arsenicum) Назва цього отруйного елемента натякає нам на його застосування в боротьбі з мишами і щурами. Латинське, швидше за все, походить від давньогрецького слова "чоловічої" або від перського назви одного з мишьякосодержащіе мінералу.
- Натрій (11, Na, Natrium) Назва походить від слова древніх єгиптян "ntr", яке означає "сода" або "їдкий натр".
- Неодім (60, Nd, Neodymium) У XIX столітті був відкритий елемент Дідім, який пізніше виявився з'єднанням неодиму та празеодіма. Назва неодиму складається з давньогрецьких слів "неос" (знову) і "дідімос" (близнюки)
- Неон (10, Ne, Neon) Грецьке слово "неон", що означає "новий", було дано цього газу, так як він був відкритий останнім після кисню, вуглецю, водню і гелію, основних п'яти елементів у Всесвіті.
- Нептуній (93, Np, Neptunium) Назва нептунію утворено від назви планети Нептун.
- Нікель (28, Ni, Niccolum) Німецькі рудокопи в пошуках мідної руди періодично знаходили нікелеву, яка за властивостями нагадувала мідну. Однак при переплавки вона виділяла отруйні речовини. Тому руда була названа в честь злого гірського духу Нікелю, який нібито підкидав гірникам шматки цієї самої руди.
- Ніобій (41, Nb, Niobium) За властивостями ніобій дуже схожий на тантал, тому хіміки, дуже люблячі міфологію, назвали цей елемент на честь Ниоби, дочки міфічного царя Тантала.
- Нобелій (102, No, Nobelium) Елемент названий на честь винахідника і промисловця Альфреда Нобеля.
- Олово (50, Sn, Stannum) "олово" це назва свинцю у древніх балтійських племенах. Латинська назва походить від слова на санскриті, що означає "стійкий", "міцний"
- Осмій (76, Os, Osmium) Оксид осмію має дуже різкий запах, звідси і грецька назва "осмі" (запах)
- Паладій (46, Pd, Palladium) Перед його відкриттям було виявлено астероїд Паллада (давньогрецька богиня Афіна), який і дав назву цьому металу.
- Платина (78, Pt, Platinum) Іспанські конкістадори були першими європейцями побачили платину. Спочатку вони переплутали її з сріблом (від іспанського "плата" - срібло)
- Плутоній (94, Pu, Plutonium) Назва плутонію утворено від назви планети Плутон.
- Полоній (84, Po, Polonium) Елемент відкрили П'єр Кюрі і Марія Склодовська і назвали на честь Польщі (Полонії), батьківщини останньої.
- Празеодим (59, Pr, Praseodymium) У XIX столітті був відкритий елемент Дідім, який пізніше виявився з'єднанням неодиму та празеодіма. Назва празеодіма складається з давньогрецьких слів "празеос" (світло-зелений) і "дідімос" (близнюки)
- Прометій (61, Pm, Promethium) Названий на честь міфологічного героя, титана Прометея.
- Протактиний (91, Pa, Protactinium) При розпаду протактиния утворюється актиній, тому елемент був і названий "батьком (прабатьком) актинія"
- Радій (88, Ra, Radium) Радій як і слово "радіація" отримав назву від латинського "радіус" (промінь, випромінювання)
- Радон (86, Rn, Radon) Інертний газ був вперше отриманий за допомогою радіоактивного радію. Тобто один елемент був названий на честь іншого.
- Резерфорд (104, Rf, Rutherfordium) Названий на честь видатного англійського фізика Ернеста Резерфорда.
- Реній (75, Re, Rhenium) Німці, що відкрили реній, назвали його в честь Рейнської провінції Німеччини.
- Рентгеном (111, Rg, Roentgenium) Названий на честь знаменитого німецького фізика, лауреата Нобелівської премії, який відкрив знамениті промені, Вільгельма Конрада Рентгена
- Родій (45, Rh, Rhodium) З'єднання благородного металу родію мають темно-червоний колір, звідси і назва (др.гр. Родос - троянда)
- Ртуть (80, Hg, Hydrargyrum) Російська назва походить від давньослов'янського слова "кататися". Латинське походить від грецьких "рідке срібло".
- Рубідій (37, Rb, Rubidium) Цей метал був виявлений за допомогою спектрального аналізу. І саме за характерними червоних лініях спектра він отримав назву (лат. Рубідіс - червоний)
- Рутеній (44, Ru, Ruthenium) Відкритий в Казанському університеті елемент був названий латинським іменем Русі, Рутенією.
- Самарій (62, Sm, Samarium) Вперше елемент був отриманий з мінералу самарскита, який був названий на честь російського гірського інженера Самарського-Биховця.
- Свинець (82, Pb, Plumbum) Латинська назва походить від англійського "пламбер" (водопровідник). У Стародавньому Римі водопровід робили з свинцевих труб, що і зумовило назву металу. Російське ж назву дуже давнє і з незрозумілим походженням.
- Селен (34, Se, Selenium) У природі цей елемент знаходиться, як правило, разом з телур, названим на честь Землі. За аналогією, Селен був названий на честь Місяця (др.гр. селену - місяць)
- Сірка (16, S, Sulfur) Російська назва походить від давньослов'янського, що означає "сироватку". Латинське "сульфур" і того древнє - від індоєвропейського "сульп" - "горіти.
- Срібло (47, Ag, Argentum) Один з найдавніших елементів. Російське названі сходить до східного слова, що означає "чистий, очищений". Латинське походить від індоєвропейського "ерго" - "блискучий"
- Сиборгом (106, Sg, Seaborgium) Названий на честь американського фізика Гленна Сиборга.
- Скандій (21, Sc, Scandium) Шведський вчений Ларс Нільсон, який відкрив скандій, довго не морочився і назвав новий метал в честь Скандинавського півострова.
- Стронцій (38, Sr, Strontium) У 18 столітті в шотландському селі Строншіан був знайдений мінерал, який отримав назву стронціаніт. З нього в свою чергу був отриманий метал стронцій.
- Сурма (51, Sb. Stibium) Ще в Давньому світі існував порошок для чорніння брів, є з'єднанням сурми. В Єгипті він називався "стем", що дало життя латинській назві. Російська "сурма" утворилася від перського слова "сурме" (метал)
- Талій (81, Tl, Thallium) Цілком оригінальна назва відбулося від грецького слова "фалос", що означає "молоду гілку (зелену)". А вся справа в спектрі зеленого кольору талію.
- Тантал (73, Ta, Tantalum) Цей метал дуже важко отримати в чистому вигляді, тому його ототожнили з персонажем давньогрецької міфології Тантала, покараного богами.
- Телур (52, Te, Tellurium) Дуже рідкісний елемент, якого не так вже й часто зустрінеш в земній корі назвали саме на честь Землі (лат. Теллус - Земля)
- Тербий (65, Tb, Terbium) Поряд ще з трьома хімічними елементами (ербій, ітербій, ітрій) отримав назву на честь шведського села Іттербю.
- Технецій (43, Tc, Technetium) технецій, це перший елемент, отриманий хіміками штучним шляхом за допомогою ядерного синтезу (др.гр. технітос - штучний)
- Титан (22, Ti, Titanium) Суто міфологічне походження. Метал був названий на честь титанів, що натякає на міцність і твердість металу. Або через Титании, німецької королеви фей, що говорить про легкість елемента. В обох випадках цікаво.
- Торій (90, Th, Thorium) Елемент названий на честь скандинавського бога Тора (не плутати з кінематографом і коміксами)
- Тулій (69, Tm, Thulium) Елемент названий на честь легендарного острова Тулі, який нібито перебуває на півночі Скандинавії.
- Унуноктій (118, Uuo, Ununoctium) Тимчасове назва утворена з латинських цифр "Ун-ун-октіум" (сто вісімнадцятий)
- Унунпентій (115, Uup, Ununpentium) Тимчасове назва утворена з латинських цифр "Ун-ун-пентіум" (сто п'ятнадцятий)
- Унунсептій (117, Uus, Ununseptium) Тимчасове назва утворена з латинських цифр "Ун-ун-септіум (сто сімнадцятий)
- Унунтрій (113, Uut, Ununtrium) Тимчасове назва утворена з латинських цифр "Ун-ун-тріум" (сто тринадцятий)
- Уран (92, U, Uranium) Уран (а точніше оксид урану) був названий на честь найдальшої планети Уран, відомої на той момент астрономами.
- Фермій (100, Fm, Fermium) Названий по імені вченого Енріко Фермі.
- Флеровій (114, Fl, Flerovium) Офіційна назва дано на честь Лабораторії ядерних реакцій ім. Г.Н.Флерова Об'єднаного інституту ядерних досліджень.
- Фосфор (15, P, Phosphorus), що світиться в темряві фосфор отримав назву від однойменного грецького божества Ранкової зірки.
- Францій (87, Fr, Francium) Цілком можна здогадатися що елемент був відкритий французькими вченими і названий на честь їхньої батьківщини.
- Фтор (9, F, Fluorum) Дуже хімічно активний газ названий від давньогрецького слова "фторос" - "руйнування". Латинська назва "fluorum" походить від дієслова "текти", що натякає на його участь в процесі плавлення руди.
- Хассій (108, Hs, Hassium) Хассія - це латинська назва німецької землі Гессен, де знаходиться Дармштадтская лабораторія. В майбутньому елемент планують перейменувати в ганій в честь фізика Отто Гана.
- Хлор (17, Cl, Chlorum) Світло-зелений газ хлор отримав назву від свого кольору (др.гр. - "хлорос" - "зелений")
- Хром (24, Cr, Chromium) Через розмаїття кольорів своїх з'єднань цей метал отримав назву "хрому", з давньогрецького означає "фарба", "колір".
- Цезій (55, Cs, Caesium) Спектр цезію має дві яскраво-сині смуги. З латинської мови "цезіус" перекладається як "небесно-блакитний".
- Церій (58, Ce, Cerium) Метал був названий на честь малої планети Церери, яка отримала назву від однойменної римської богині родючості.
- Цинк (30, Zn, Zincum) За легендою назва металу дав сам Парацельс. З німецької мови "цинку" означає "зубець", що говорить про гострі кристалах металу.
- Цирконій (40, Zr, Zirconium) Метал вперше отримали з мінералу циркон, який в свою чергу названий на честь східного назви кольору кіноварі ( "царкун")
Сторінки
- Головна
- Про школу
- Про мене
- Нормативна база
- Методична скринька
- Поурочні плани
- Навчальне відео
- Навчальні проекти
- Підручники
- Для вчителів
- Для учнів
- Для батьків
- Олімпіада
- ЗНО
- Цікаві досліди
- Позакласна робота
- Мої публікації
- Цікавинки
- "Учитель року - 2015"
- LearningApps.org
- Google-сервіси для вчителя
- Самопідготовка учнів
середа, 24 лютого 2016 р.
Походження назв хімічних елементів
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Дуже цікаво :) :)
ВідповістиВидалитиДякую)
ВидалитиДякую за цю інформацію
Видалитивау
ВідповістиВидалитиСпасибо
ВідповістиВидалитидуже вам дякую
ВідповістиВидалитиДе купрум?
ВідповістиВидалитиКупрум то мідь
ВидалитиДе карбон
ВідповістиВидалитикарбон то вуглець
ВидалитиДуже багато помилок в тексті
ВідповістиВидалитиДякую, дуже цікаво. І на урок інформація пригодилася😊
ВідповістиВидалитиЧому так багато помилок? Розумніші перевіряють але ж знайдеться роздява яка подумає що це правильно.
ВідповістиВидалитиПомилки є тому, що автоматичний переклад з російської) ССорі)
ВидалитиДякую🙂👌👍
ВидалитиЦікаво та пізнавально. Дякую за створений цікавий сайт!😊
ВідповістиВидалитиДякую , інформація потрібна і цікава
ВідповістиВидалитиНе копіюється.Багато помилок
ВідповістиВидалитиДуже дякую виручили😌
ВідповістиВидалитиThank you for helping people get the information they need. Great stuff as usual. Keep up the great work!! 먹튀검증
ВідповістиВидалити.... . ..,... . . . . ....... ...... ......, .... ...... ...., ......, дякую за хорошу інформацію
ВідповістиВидалитиДуже дякую!
ВідповістиВидалитипочему нельзя скопировать информацию? очень неудобно для школьных прое
ВідповістиВидалитиктов.
плюсую
Видалитичто сложного было расставить их по алфавиту
ВідповістиВидалити